www.trz.cz www.ifktv.cz www.hz.cz www.hcocelari.cz www.trisia.cz 25. května 2018 svátek má: KONTAKTY
Další zprávy
rostislav_marosz B.jpg
28.02.2018 12:53:02
TŘINEC - Rostislav Marosz se příkladně stará o dcerku Melissu, která se mu a jeho přítelkyni Jiřince narodila v průběhu olympijských her. Odchovanec třineckého hokejového klubu se zapojuje do všech aktivit včetně přebalování a cítí, jak ho nová životní situace mění.  ...celý článek
komplikace B.jpg
28.02.2018 09:52:55
ČESKÝ TĚŠÍN - Druha etapa náročné rekonstrukce kanalizace pod ulicí Jablunkovská začala. Některá omezení tak řidiči už pociťují, další budou následovat. Současně bude od dubna kraj opravovat dvě významné silnice a mosty na nich.  ...celý článek
TH logo HutníkB.jpg
27.02.2018 16:29:09
BÍLÁ - Na obnovu gutského kostela už těží dřevo. V areálu Biskupských lesů jen několik set metrů od hranic se Slovenskem započala těžba dřeva na obnovu kostela v Gutech, který loni v srpnu zapálili tři žháři. Z pečlivě vybíraných smrků pak dělníci v Hošťálkové na Vsetínsku vyrobí šindele, které se dostanou na nový kostel.  ...celý článek
Kultura
22.02.2018 13:16:52
TŘINEC - Jména hlavních krasobruslařů, kteří v připravovaném muzikálu Sněhurka na ledě roztančí ledové plochy českých hal, jsou již známa. Nyní produkce odtajnila také jména hvězd, které pohádkovým bytostem propůjčí své hlasy. ...celý článek
Právník radí
22.02.2018 15:34:59
Na ne příliš známý institut předsmluvní odpovědnosti je potřeba při uzavírání smluv rovněž pamatovat. Tento institut byl nově zakomponován do občanského zákoníku, když v minulosti byl řešen pouze v rámci soudní praxe. ...celý článek
Anketa
Zpravodajství TŽ-MS
Podpis_smlouvy B.jpg
15.02.2018 10:32:18
Třinecký výrobce oceli kupuje českou společnost Brück AM Zámrsk v Pardubickém kraji. Firma vyrábí různé komponenty, především pak pro sektor větrné energetiky, v podobě ložiskových kroužků. Třinecké železárny jsou zde dlouholetým dodavatelem oceli a hodlají firmu dál rozvíjet. ...celý článek
Inzerce
Masáže
hutnik.jpg

Český Těšín zbrzdil úbytek svých lidí

mimina.jpg
07.02.2018 13:18:03

ČESKÝ TĚŠÍN - Města v našem regionu chudnou – tedy co do počtu obyvatel. Českému Těšínu se však podařilo regionální trend úbytku občanů výrazně zbrzdit. Minulý rok hraniční město přišlo jen o šest lidí. Bezmála tři stovky obyvatel ztratil Třinec a necelou padesátku Jablunkov.

Český Těšín měl k prvnímu letošnímu dni 25 092 obyvatel. I přes obecně se snižující porodnost, Českotěšínští hlásí úbytek obyvatel jen v počtu šesti občanů, přičemž vloni to bylo 159. Vděčí za to především skutečnosti, že se více osob do města přistěhovalo (576), než odstěhovalo (561), což v minulých letech nebylo.

Loni se městu narodilo 249 občánků, na svět tady přišla také tři těšínská dvojčátka. „Mezi třemi nejčetnějšími jmény narozených dětí již nebyla Laura, Viktorie nebo Nela, které patřily k nejoblíbenějším v minulém roce, ale byla to opět Tereza, také Julie, znovu Eliška a Anna. Naopak hitparádu chlapeckých jmen roku 2017 vede Matyáš, oblíbenými se stala také jména Adam, Daniel, Patrik a opět Jan,“ uvedla referentka matriky Lýdie Chlebusová s tím, že rodiče se stále častěji nebojí sáhnout po méně obvyklých jménech. V loňském roce to byla např. chlapecká jména Derrick a Raphael a dívčí Eliana Mira, Elisa, Melisa, Tamaya a také Jennifer, Nicolette a Elisabeth.

V roce 2017 však zemřelo o 21 obyvatel Českého Těšína více (270), než se jich narodilo (249).
Počet Třinečanů se snížil více než u jeho sousedů. Ze statistik úřadu vyplynulo, že hutnickému městu za loňský rok ubylo 290 občanů, které tak do roku 2018 vstupovalo s 35 225 obyvateli. 

„V loňském roce se z města odstěhovalo celkem 649 občanů a přistěhovalo se 463. Narodilo se celkem 241 dětí a zemřelo 345 občanů Třince,“ shrnula mluvčí třinecké radnice Šárka Szlaurová.
Podle údajů třinecké matriky patří mezi nejoblíbenější chlapecká jména Šimon a Vojtěch, mezi dívčími jmény zvítězila Sofie.

Mezi častějšími jmény se na prvních místech objevují ještě Matyáš, Tobiáš, Ondřej a Sebastian, u holčiček pak Tereza, Natálie, Laura a Markéta. Rodiče své děti pojmenovávali i nezvykle, takže v Třinci můžeme potkat například Innes, Melissu, Tessu, Mikeše, Thea, Rubena či Simeona. „Všeobecně získávají popularitu biblická jména,“ popsala zajímavý trend Szlaurová.

Přesně 5 616 obyvatel má na kontě nejvýchodnější město. Loni Jablunkovu přibylo 53 malých občánků – 27 chlapců a 26 holčiček. Tady mezi jmény vedou Sebestián a Viktorie. I přesto město zchudlo, a to meziročně o 48 obyvatel. Nově má adresu v nejvýchodnějším městě 134 lidí, odstěhovalo se jich ovšem 176 a zemřelo 60 občanů.

Jablunkov má také svého nejstaršího občana, který letos oslaví 97 let. Vůbec nejvíce ve městě žije občanů narozených v roce 1978 a těch ročníku 1973.

pm